Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Niedziela, 24 czerwca 2018.
Aktualności
Uczniowie „Budowlanki” na stażach we Frankfurcie nad Odrą. 02 czerwca 2017 r

W dniach 23.04 - 6.05.2017 r. uczniowie klas drugich i trzecich Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim ponownie odbyli dwutygodniowy staż we Frankfurcie nad Odrą w ramach realizacji przez szkołę projektu: "Pomagamy seniorom. Budowlańcy i informatycy Zespołu Szkół Technicznych na zagranicznych stażach zawodowych".

Po dotarciu na miejsce odbywania stażu młodzież została powitana przez Waltera Jahna – Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej. Na wstępie uczniowie zapoznali się z rozkładem zajęć obowiązującym na warsztatach z zakresu suchej zabudowy oraz miejscami pracy – kadra szkoleniowa oprowadziła   młodzież po pracowniach, w których kształcą się m.in. kucharze, murarze i brukarze.

Pracę praktykanci rozpoczynali o godzinie 6.45, a kończyli o godzinie 15.45. Jako pierwsze zadanie uczniowie mieli wykonać kostkę do gry w powiększonej skali. Mimo że praca przy niej wymagała dużej dokładności i precyzji, przynosiła młodzieży z "Budowlanki" wiele satysfakcji, szczególnie, że swoje dzieła mogli zabrać ze sobą do domów.

Kolejne dni zagranicznego stażu upływały szybko, ale też efektywnie. Praktyki były znakomitą okazją do zdobycia umiejętności obrabiania płyt gipsowo - kartonowych, montażu ścian lekkich prostych i narożników na profilach aluminiowych, czy też ścian z otworem drzwiowym lub okiennym w kształcie łuku i elipsy. Rozwijaniu umiejętności sprzyjały warunki, w jakich uczniowie mogli wykonywać swoje zadania. Zarówno odpowiednie wyposażenie pracowni, jak i dobre relacje i kontakt z instruktorem praktycznej nauki zawodu Panem Udo Heise oraz obustronne zaangażowanie pozwoliły uzyskać bardzo dobre wyniki. W owocnej pracy pomagał również fakt, że czas warsztatów został optymalnie zaplanowany – zajęcia odbywały się z dwoma długimi i dwoma krótkimi przerwami. Pedagodzy z frankfurckiego ośrodka kształcenia byli pod wrażeniem dokładności, sumienności oraz umiejętności językowych przyszłych budowlańców.
Oprócz zapoznania się z suchą zabudową, uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o kraju, w którym przebywali. Wycieczki do Frankfurtu, Berlina i Poczdamu były okazją do obserwacji architektury i  stylu życia naszych zachodnich sąsiadów oraz poznania ich tradycji.  Podczas wycieczek praktykanci mogli podziwiać budynek Uniwersytetu Viadrinia, Wyspę Kóz i ratusz we Frankfurcie, zwiedzili berliński Reichstag, Alexanderplatz, Hauptbanhof  i Muzeum Figur Woskowych i Muzeum Techniki. Wiele nowych doświadczeń przyniosła wizyta w Plastanarium. Uczniowie odwiedzili też Pałac Sanssouci oraz Salony Mercedes Benz i Volkswagen, a także spacerowali ścieżkami wystawy "Gärten der Welt". Młodzież miała również okazję aktywnie wypocząć na Tropikalnej Wyspie.

Dwutygodniowy okres warsztatów zawodowych pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, Pana Udo Heise, oraz pod opieką nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych Pana Adama Wiosny oraz Pana Krystiana Mireckiego minął młodzieży z wodzisławskiej "Budowlanki" bardzo szybko. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie, zgodnie deklarują, że do Frankfurtu nad Odrą chętnie wróciliby raz jeszcze, ponieważ był to bardzo pracowity, ale też ciekawy i owocny czas. Podczas stażu zdobyli oni wiele nowych umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu oraz zwiększą ich wartość na rynku pracy. Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty  potwierdzające uczestnictwo w stażu, a także Europass Mobilność - dokument potwierdzający nabyte podczas praktyk kwalifikacje i umiejętności. Poza wspominanymi profitami, wśród  walorów stażu wymienić należy też możliwość poznania historii i obyczajów naszych sąsiadów zza Odry, możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności fachowców oraz ćwiczenia i rozwijania umiejętności językowych.

Zdobytą na stażu wiedzę uczniowie wykorzystają podczas finalnej części edukacyjnego przedsięwzięcia, którą będzie stworzenie projektu i budowa gabinetu terapii polisensorycznej w Wodzisławskim Centrum Medycznym.

Szczególne podziękowania należą się osobom, które czuwały nad dobrą organizacją i przebiegiem wyjazdu. Młodzież pragnie bardzo podziękować Panu Adamowi Wiośnie za koordynację projektu, wsparcie oraz pomoc w każdej chwili wyjazdu, a także Panu Krystianowi Mireckiemu za fachowe rady oraz podpowiedzi dawane w czasie warsztatów, a przede wszystkim za troskę o wszystkich uczestników.
Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie zapamiętają czas stażu jako udany i niezapomniany. Było to cenne doświadczenie zawodowe, ale też osobiste dla wszystkich praktykantów.

                           Zapraszamy do galerii

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2018

Informacje naborowe
Komiks
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa

Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

SPEAK UP

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

BIP ZST Wodzisław


Polecamy
FACEBOOK


SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017