Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Sobota, 23 marca 2019.
Aktualności
Spotkanie z Rotmistrzem 05 marca 2018 r

27 lutego 2018 r. w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Pszowskiej 92 a o godz. 10.00 odbyła się, zorganizowana przez dyrekcję i nauczycieli historii Zespołu Szkół Technicznych ( Krzysztofa Witosza i Marcina Paprotnego), prelekcja poświęcona postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Zebranych gości i uczestników spotkania przywitał dyr. Czesław Pieczka, który przedstawił jego edukacyjny i wychowawczy cel. Następnie głos zabrała pani wicestarosta powiatu wodzisławskiego Danuta Maćkowska.
W swoim wystąpieniu odniosła się  (w związku z ostatnimi lokalnymi wydarzeniami)
do podejmowanych przez władze samorządowe działań, mających na celu zapobieganie wszelkim przejawom neonazizmu i gloryfikowania ideologii totalitaryzmu.
     Sylwetka patrona szkoły została przedstawiona przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach panią Monikę Bortlik-Dźwierzyńską.
Po wygłoszonym referacie można było zapoznać się z wystawą poświęconą rotmistrzowi. Obejmowała ona 30 plansz prezentujących w porządku chronologicznym poszczególne etapy jego życia. Dwie ostatnie spośród nich dotyczyły szkół noszących w skali kraju imię rotmistrza oraz publikacji książkowych na jego temat. W spotkaniu uczestniczyła młodzież wraz z opiekunami reprezentującymi szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu wodzisławskiego oraz przedstawiciele: Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z panią dyr. Iwoną Miler na czele, a także Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim w osobie pani Agnieszki Tatuś. Spotkanie to miało na celu nie tylko przypomnienie wybitnej postaci najnowszej historii Polski, a zarazem jednego
z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w latach II wojny światowej, ale również ukazanie świata wartości rotmistrza – miłości do Ojczyzny, przywiązania do ideałów sprawiedliwości, honoru, odpowiedzialności, poszanowania człowieka, ugruntowanych zasad moralnych oraz religijnych – które nie tracąc nic ze swojej aktualności, mogą kształtować młodego człowieka wbrew ideologiom totalitarnym.

    Rtm. Witold Pilecki - uczestnik wojen z 1920 r. i 1939 r., dobrowolny więzień i twórca konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, uciekinier z tegoż obozu, autor słynnego raportu, oficer Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, jeniec obozów w Lamsdorf i Murnau, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Andersa we Włoszech, zamordowany przez komunistów w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Jeden z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, niezłomny patriota.

                       Reportaż z wydarzenia

 
 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Komiks
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
zobacz więcej
Komitywa

Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław
Jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK


SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
U Jankiela w karczmie, 31.10.2010r. U Jankiela w karczmie, 31.10.2010r.