Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Środa, 23 września 2020.
Dopalacze

 

 

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej już kilka miesięcy temu uruchomiło infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną i online mogą uzyskać uczniowie, rodzice, nauczyciele.
Treść informacji znajdziecie :
http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najwazniejsze-numery-telefonow.html


800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
 

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..
 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).
 

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
 

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

 

 

Jak rozpoznać, że dziecko/uczeń przyjmuje "dopalacze"?

Poza testami medycznymi nie ma sposobu pozwalającego w 100% powiedzieć, że ktoś przyjął środki psychoaktywne.
Jednak o przyjmowaniu dopalaczy mogą świadczyć:

1) każde zachowanie znacznie (lub nieznacznie) odbiegające od normalnego zachowania może być wskazówką, że uczeń przyjął środki zmieniające świadomość. Wśród takich zachowań możemy wymienić: pobudliwość, nadmierne wyciszenie, ospałość, agresję, zmianę pantomimiki, nadmierne rozweselenie, łatwe popadanie w smutek, płaczliwość, drażliwość, dreszcze, brak napięcia mięśniowego, słowotok, wstręt do światła, zmianę wielkości źrenic, zaczerwienie twarzy, różnego rodzaju zapachy itd.,

2) różne "znaleziska": fajki, ustniki, opakowania po "nie wiadomo czym", małe naczynka, złotka, sreberka, butelki odymione w środku, dziwne przesyłki, tajemnicze wyjścia z domu,

3) nowi znajomi ? urywane telefony, smsy w dziwnych porach, nagłe wyjścia z domu, kłamstwa i kłamstewka.
 

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2020

Informacje naborowe
Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane
Jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Pożegnanie maturzystów, 30.04.2010r. Pożegnanie maturzystów, 30.04.2010r.