Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Poniedziałek, 24 czerwca 2019.
Uzależnienia ortoreksja i bigoreksja

ORTOREKSJA

Ortoreksja to trzecie, obok anoreksji i bulimii, zaburzenie odżywiania. Polega na obsesyjnej dbałości o zdrowe odżywianie. Choroba prowadzi do przesadnej troski o wartość odżywczą i jakość pożywienia. Sprawia, że chory odrzuca coraz więcej produktów, bo uznaje je szkodliwe dla zdrowia. Nie chodzi do restauracji ani na przyjęcia. W konsekwencji  doprowadza do wyniszczenia organizmu i zaniku więzi rodzinnych oraz towarzyskich. Ortoreksja często dotyka perfekcjonistów.

Objawy:

Obsesyjna koncentracja na zdrowym odżywianiu. Myślenie o jedzeniu zajmuje choremu cały czas. Skrupulatnie liczy kalorie, sprawdza wartość odżywczą produktów, kontroluje ich jakość, szuka informacji o potencjalnych zagrożeniach (konserwanty i inne szkodliwe dodatki, składniki tuczące i wpływające niekorzystnie na zdrowie itp.)Planowanie posiłków jest najważniejszym zadaniem. Przestrzeganie wybranej diety staje się przymusem. Każde odstępstwo od niej chory okupuje poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Stopniowo eliminuje ze swojego menu kolejne szkodliwe produkty i w końcu je tylko kilka rodzajów pożywienia, doprowadzając do poważnych braków składników odżywczych. Zaczynają się zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Potem rozwijają się choroby: anemia, osteoporoza, nadciśnienie, choroby jelit. Kobiety przestają miesiączkować. Leczenie ortoreksji trzeba zacząć od uzupełniania niedoborów minerałów i witamin. Potrzebna  jest też psychoterapia.   

Test Bratmana - czy jesteś zagrożony ortoreksją?

Jeżeli udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej na 4 lub 5 pytań to oznacza, że powinieneś nieco mniej uwagi poświęcać swojemu sposobowi żywienia.
Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie na wszystkie pytania oznacza to, że masz obsesję na punkcie jedzenia.

 

 

BIGOREKSJA

Jest to uzależnienie. Doskonale uformowane bicepsy, widoczny każdy mięsień brzucha. Nie zawsze jest to powód do dumy. Zdarza się bowiem, że za sylwetką rzeźbioną w morderczym trudzie kryje się bigoreksja, czyli zaburzony obraz własnego ciała. Bigorektyk intensywnie ćwiczy na siłowni i koncentruje się wyłącznie na własnym wyglądzie, stosuje rygorystyczną dietę, nadużywa sterydów i suplementów diety.

Bigoreksja swoim mechanizmem przypomina anoreksję - obie choroby zaczynają się w głowie, a kończą wyniszczeniem organizmu. Sezon na siłownię zaczyna się wiosną. Są tacy, dla których stają się one drugim domem. Wszystko po to, by uzyskać idealną rzeźbę ciała. Ale mimo wielu godzin spędzonych na treningu ponad siły, ciągle są niezadowoleni ze swojej muskulatury. A to już nie jest zamiłowanie do pięknej sylwetki. To uzależnienie, które lekarze nazywają bigoreksją.
W fascynacji kulturystyką nie ma niczego groźnego, dopóki nie zaczyna działać jak narkotyk. Systematyczne ćwiczenia na siłowni nie szkodzą organizmowi. Wręcz przeciwnie, chronią przed wieloma schorzeniami. Tyle, że bigorektykowi nie zależy na sprawności ciała, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Lekarze oceniają, że aż 10 proc. mężczyzn intensywnie trenujących kulturystykę cierpi na bigoreksję - od zupełnie łagodnej do wyniszczającej organizm.

 

Przydatne strony:

http://natemat.pl/72261,bigoreksja-czyli-co-odrealnione-idealy-piekna-niszcza-takze-mezczyzn

Gdzie uzyskać pomoc?

·         AL- MED Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

            Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień

 

Radlińska 16,
44-300 Wodzisław Śląski
Tel. 32 445 04 06

Rodzaje świadczeń :

            - diagnoza psychiatryczna
            - diagnoza psychologiczna
            - leczenie psychiatryczne
            - psychoterapia indywidualna
            - psychoterapia grupowa
            - leczenie w dziennym oddziale terapii uzależnienia od alkoholu (8 tygodni)
            - leczenie w dziennym oddziale psychiatrii (12 tygodni)

Przyjęcia bez skierowania.

AL- MED- med. Bożena Radzio psychiatra pracujący z młodzieżą

·         NZOZ Ośrodek Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka”
ul. Asnyka 10,
44-100 Gliwice
Tel. 032/ 2383470

http://www.psychoterapia-silesia.pl/

 

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa

Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław
Polecane

komiks

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Przyjęcie sztafety ognia olimpijskiego zwanego Ogniem Nadziei Przyjęcie sztafety ognia olimpijskiego zwanego Ogniem Nadziei