Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Poniedziałek, 24 czerwca 2019.
Uzależnienia próby samobójcze

PRÓBY SAMOBÓJCZE WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY
Problem samobójstw jest bardzo rzadko poruszany w naszym społeczeństwie. Jest to swego rodzaju temat tabu. Często unikamy go w codziennych rozmowach, uważając, że problem nas nie dotyczy, lub nie istnieje. Zdarza się, że na samą myśl o tym zagadnieniu wyzwala się u nas strach oraz niechęć do wypowiadania się na ten temat. Z roku na rok rośnie ilość prób samobójczych. Co przerażające liczba ta wzrasta nawet w przypadku dzieci i młodzieży.
Główne przyczyny samobójstw:
- niskie poczucie własnej wartości - duże znaczenie dla rozwinięcia się poczucia własnej wartości ma akceptacja dziecka przez rodziców. Jeżeli oni doceniają sukcesy młodego człowieka, wspierają go w chwilach porażki wytwarza się poczucie własnej wartości. Dziecko czuje się doceniane i ma poczucie, że jest kimś wartościowym.
- brak „zakorzenienia” - zjawisko to ma ścisłe powiązanie z domem rodzinnym. Bardzo ważne jest by dom był miejscem, do którego pragnie się wracać, w którym młody człowiek ma swoje miejsce. Rodzina poprzez opiekę nad dzieckiem oraz przekazywanie mu podstawowych wartości winna dążyć do wytworzenia poczucia wspólnoty z młodym człowiekiem, rozwinięcia poczucia przynależności.
- zaniedbania, poczucie samotności - wszelkie zaniedbania wychowawcze, a także brak akceptacji  jednostki przez środowisko rówieśnicze prowadzi do postępującej izolacji. Człowiek odseparowując się od innych czuje się niechciany, gorszy, często postanawia przerwać swą egzystencję.
- presja społeczna - w dzisiejszych czasach z dnia na dzień rosną wymagania wobec młodego człowieka. Często młodzież nie jest w stanie im sprostać. Jest bowiem świadoma oczekiwań, jakie ma wobec niej społeczeństwo, rodzice, realistycznie jednak ocenia swoje możliwości i wie, że nie może podołać oczekiwaniom. Rodzi się wówczas poczucie niedoskonałości. Często próbując za wszelką cenę spełnić wymagania otoczenia młodzież doprowadza swój organizm do licznych chorób metabolicznych. Czasem także nastolatkowie spełniają marzenia rodziców, kolegów, społeczeństwa, żyją jednak wbrew sobie, co na dłuższą metę okazuje się tragiczne w skutkach. W tym przypadku można powiedzieć, że samobójstwo nie jest tylko wynikiem pragnienia śmierci, ale skutkiem strachu przed życiem wśród tylu wymagań, często przekraczających możliwości młodzieży. Warto więc pamiętać, by nasze wymagania wobec młodzieży były dostosowane do ich możliwości, pragnień, a także ich cech charakteru.
- wpływ mediów- w literaturze przedmiotu wysuwana jest również hipoteza, że to mas - media wpływają na rozwój przypadków samobójczych u młodych ludzi. Zwraca się tu uwagę na szczególną podatność młodzieży na sugestię, a także na proces naśladownictwa. Wysuwane są teorie, że to drastyczne filmy, a także przykład narkotyzujących się i popełniających samobójstwa idoli muzycznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten powód popełniania samobójstw u młodzieży pełni niewielką role z punktu widzenia statystyki. Stanowi on bowiem od 1% do 13% samobójstw wśród młodzieży.
Zapobieganie zachowaniom samobójczym:
Należy czuwać nad swoim podopiecznym, a także rozwijać w sobie empatię, która pomoże zrozumieć dziecko i jego problemy. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest to, by rodzice pozwolili dzieciom realizować własne cele, plany i marzenia, by nie nakładali na nich zbyt dużych wymagań, nie krytykowali nadmiernie i pozwolili realizować własne pasje, nie czyniąc z dzieci kontynuatorów własnego życia.
Przydatne strony:

http://pedagogikaspecjalna.tripod.com/notes/suicidal.htm
http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU5469


Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
44-300 Wodzisław Śląski
ul. Mendego 3

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2019

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Komitywa

Projekt Irlandia w Szkole

Projekt Irlandia w szkole

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Stacja meteorologiczna

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław
Polecane

komiks

Jakość powietrza


Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Projekt

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Spotkanie z podróżnikiem Spotkanie z podróżnikiem