Ostatnie aktualności:
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Środa, 23 września 2020.
Współpraca polsko - niemiecka

PAŹDZIERNIK 2018r.

MARZEC 2018r.

PAŹDZIERNIK 2016r.

MARZEC 2016r.

PAŹDZIERNIK 2015r.

MARZEC 2015r.

LISTOPAD 2014r.

LISTOPAD 2013r.

MARZEC 2013r.

PAZDZIERNIK 2012r.

 

Wymiana z Gladbeck\Niemcy

 
              
 
 Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami. Pod koniec lat 90tych Zespół Szkół Technicznych nawiązał współpracę z miastem partnerskim Gladbeck. Inicjatorem wymiany był pan Adam Wiosna. 
Dwa razy do roku dochodzi do spotkań młodzież naszej szkoły z młodzieżą z Gladbeck podczas kilkunastodniowych pobytów w obu krajach.
Podczas wymiany uczniowie naszej szkoły mają okazję zaprezentować walory naszego miasta Wodzisławia i Śląska. Mogą również sprawdzić a także poprawić swoje umiejętności językowe, a podczas pobytu w Gladbeck mają szansę bliższego poznania okolic Nadrenii- Westfalii. Młodzież biorąca udział w wymianie posługuje się zarówno językiem niemieckim jak i angielskim, co w praktyce umożliwia  udział w przedsięwzięciu osobom nie uczącym się języka niemieckiego. Wymiana młodzieży ma w naszej szkole długą tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Co roku program dostosowujemy do potrzeb projektu i zainteresowań uczniów, tak aby był atrakcyjny i pozostał w pamięci uczestników.
 
Do podstawowych celów naszej wymiany należą:
 
    * poznawanie przez uczniów i nauczycieli zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w kraju partnerskim,
    * wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego oraz ich poszerzanie,
    * integracja młodzieży z Polski i Niemiec z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji obu narodów,
    * nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni,
    * integracja uczestników wymiany z władzami lokalnymi w obu krajach,
    * integracja społeczności lokalnej,
    * integracja społeczności szkolnej,
    * integracja nauczycieli, uczniów i rodziców wokół wspólnych działań,
    * rozwijanie metody pracy grupowej wokół jasno określonego celu,
    * rozwijanie metody projektu edukacyjnego,
    * wzajemne poznanie poprzez udział w zajęciach sportowych, połączony niekiedy z rywalizacją. 
 
Nasze spotkania polsko-niemieckie finansowane są w dużej mierze przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Aby otrzymać dofinansowanie musimy każdorazowo wypełniać wspólnie ze stroną niemiecką wniosek dotyczący realizowanego programu, przedstawić dokładny planowany program danego spotkania oraz przedłożyć sprawozdanie z przebiegu tego spotkania. Szczegółowe informacje na temat działalności PNWM można znaleźć stronie internetowej: www.dpjw.org
 
 
 
 
 
Wymiana Sierpień 2009
 
 
 
 
 
 
 
W dniach od 1.08.2009 do 14.08.2009 sierpnia młodzież naszej szkoły pod opieką Andrzeja Sobika i Karoliny Migas uczestniczyła w szkolnej wymianie w Niemczech/Gladbeck. Podczas pobytu w Gladbeck braliśmy udział w akcji „Reise um die Welt” (podróż dookoła świat). Jest to akcja wakacyjna skierowana do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczniowie nasi wspólnie z niemieckimi opiekunami opiekowali się dziećmi organizując im różnego rodzaju rozgrywki sportowe a poprzez wspólne majsterkowanie, teatr i taniec przybliżyli im kulturę i obyczaje takich krajów jak Kanada, Egipt i Polska. Dodatkowo ucząc się poprzez poznanie, wspólnie zwiedziliśmy Gasometr w Oberhausen, Zamek Wittringen, Kotten Nie, Kolonię wraz z katedrą, Movie Park, Schalkemuseum, Brabus, CentrO Oberhausen i wiele innych ciekawych miejsc. 
W piątek 14 sierpnia 2009r., po 14dniach wypełnionych w wycieczki, gry, zabawy, pełnych niezapomnianych przeżyć dniach udaliśmy się w drogę powrotną z nadziejami na dalsze spotkania. Spotkanie młodzieży przebiegało w dobrej i miłej atmosferze, obydwie strony planują dalszą współpracę. Naszych partnerów znów będziemy gościć w październiku. Opiekunami i organizatorami wizyty byli Andrzej Sobik i Karolina Migas.
 
Zapraszamy do galerii
 
 
Wymiana Październik 2009
 
W dniach od 15 do 22 października gościliśmy młodzież z naszego miasta partnerskiego Gladbeck. Wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych realizowaliśmy działania mające na celu integrację młodzieży, propagowanie polskiej kultury i tradycji.  W czasie konferencji, spotkań, wycieczek, górskich wędrówek przekazaliśmy elementarne informacje na temat naszego miasta regionu i kraju. Goście z Gladbeck uczestniczyli w spotkaniu z władzami Urzędu Miasta Wodzisław Śląski jak również w szkolnych obchodach Dnia Języków Europejskich. Bogaty w informacje program był jednorazową okazją do wymiany spostrzeżeń a przede wszystkim wykorzystania zdobytej wiedzy. Młodzież z Niemiec miała możliwość zaprezentowania własnego miasta, jak również akcji „Reise um die Welt” w której uczestniczyliśmy w sierpniu. Ucząc się poprzez poznanie, wspólnie zwiedziliśmy piękny rynek naszego 750 letniego miasta,  muzeum z wystawą na temat „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”, obóz w Oświęcimiu,  krakowską starówkę, Wawel, Kazimierz jak również podziwialiśmy piękno naszych gór w czasie zimowej wędrówki na Czantorię. W czwartek 22 października 2009r., po ośmiu wypełnionych w wycieczki, gry, zabawy, pełnych niezapomnianych przeżyć dniach spędzonych na Ziemi Wodzisławskiej i  Krakowie pożegnaliśmy na lotnisku Balice naszych niemieckich przyjaciół z nadzieja na kolejne spotkanie w przyszłym roku. Opiekunami i organizatorami wizyty byli Andrzej Sobik, Karolina Migas i Adam Wiosna.
 
Zapraszamy do galerii
 
 
Archiwum Wymiany
http://www.jugend-in-gladbeck.de/72.0.html?&L=0
http://www.wodzislaw-slaski.pl/aktualnosc,2605,de.htm
 

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2020

Informacje naborowe
Kalendarium szkolne
W najbliższym czasie, nie zaplanowano żadnych wydarzeń.
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

50 lat ZST

Wolontariusze ZST

SPEAK UP

BIP ZST Wodzisław


Polecane
Jakość powietrza

Polecamy
FACEBOOK

SZKOŁA W WIKIPEDII

 

Księga absolwentów

Losowe zdjęcie
Projekt LOGO 10 - lecia współpracy Projekt LOGO 10 - lecia współpracy