Ostatnie aktualności:
Godło Polski. Zespół Szkół Technicznych. 44-300 Wodzisław Śląski ul. Pszowska 92. tel 48324562720 e-mail zst at zstwodzislaw.net
Witamy w portalu Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dziś jest: Środa, 28 września 2022.
Współpraca polsko - niemiecka

PAŹDZIERNIK 2018r.

MARZEC 2018r.

PAŹDZIERNIK 2016r.

MARZEC 2016r.

PAŹDZIERNIK 2015r.

MARZEC 2015r.

LISTOPAD 2014r.

LISTOPAD 2013r.

MARZEC 2013r.

PAZDZIERNIK 2012r.

 

Wymiana z Gladbeck\Niemcy

 
              
 
 Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami. Pod koniec lat 90tych Zespół Szkół Technicznych nawiązał współpracę z miastem partnerskim Gladbeck. Inicjatorem wymiany był pan Adam Wiosna. 
Dwa razy do roku dochodzi do spotkań młodzież naszej szkoły z młodzieżą z Gladbeck podczas kilkunastodniowych pobytów w obu krajach.
Podczas wymiany uczniowie naszej szkoły mają okazję zaprezentować walory naszego miasta Wodzisławia i Śląska. Mogą również sprawdzić a także poprawić swoje umiejętności językowe, a podczas pobytu w Gladbeck mają szansę bliższego poznania okolic Nadrenii- Westfalii. Młodzież biorąca udział w wymianie posługuje się zarówno językiem niemieckim jak i angielskim, co w praktyce umożliwia  udział w przedsięwzięciu osobom nie uczącym się języka niemieckiego. Wymiana młodzieży ma w naszej szkole długą tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Co roku program dostosowujemy do potrzeb projektu i zainteresowań uczniów, tak aby był atrakcyjny i pozostał w pamięci uczestników.
 
Do podstawowych celów naszej wymiany należą:
 
    * poznawanie przez uczniów i nauczycieli zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w kraju partnerskim,
    * wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego oraz ich poszerzanie,
    * integracja młodzieży z Polski i Niemiec z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji obu narodów,
    * nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni,
    * integracja uczestników wymiany z władzami lokalnymi w obu krajach,
    * integracja społeczności lokalnej,
    * integracja społeczności szkolnej,
    * integracja nauczycieli, uczniów i rodziców wokół wspólnych działań,
    * rozwijanie metody pracy grupowej wokół jasno określonego celu,
    * rozwijanie metody projektu edukacyjnego,
    * wzajemne poznanie poprzez udział w zajęciach sportowych, połączony niekiedy z rywalizacją. 
 
Nasze spotkania polsko-niemieckie finansowane są w dużej mierze przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Aby otrzymać dofinansowanie musimy każdorazowo wypełniać wspólnie ze stroną niemiecką wniosek dotyczący realizowanego programu, przedstawić dokładny planowany program danego spotkania oraz przedłożyć sprawozdanie z przebiegu tego spotkania. Szczegółowe informacje na temat działalności PNWM można znaleźć stronie internetowej: www.dpjw.org
 
 
 
 
 
Wymiana Sierpień 2009
 
 
 
 
 
 
 
W dniach od 1.08.2009 do 14.08.2009 sierpnia młodzież naszej szkoły pod opieką Andrzeja Sobika i Karoliny Migas uczestniczyła w szkolnej wymianie w Niemczech/Gladbeck. Podczas pobytu w Gladbeck braliśmy udział w akcji „Reise um die Welt” (podróż dookoła świat). Jest to akcja wakacyjna skierowana do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczniowie nasi wspólnie z niemieckimi opiekunami opiekowali się dziećmi organizując im różnego rodzaju rozgrywki sportowe a poprzez wspólne majsterkowanie, teatr i taniec przybliżyli im kulturę i obyczaje takich krajów jak Kanada, Egipt i Polska. Dodatkowo ucząc się poprzez poznanie, wspólnie zwiedziliśmy Gasometr w Oberhausen, Zamek Wittringen, Kotten Nie, Kolonię wraz z katedrą, Movie Park, Schalkemuseum, Brabus, CentrO Oberhausen i wiele innych ciekawych miejsc. 
W piątek 14 sierpnia 2009r., po 14dniach wypełnionych w wycieczki, gry, zabawy, pełnych niezapomnianych przeżyć dniach udaliśmy się w drogę powrotną z nadziejami na dalsze spotkania. Spotkanie młodzieży przebiegało w dobrej i miłej atmosferze, obydwie strony planują dalszą współpracę. Naszych partnerów znów będziemy gościć w październiku. Opiekunami i organizatorami wizyty byli Andrzej Sobik i Karolina Migas.
 
Zapraszamy do galerii
 
 
Wymiana Październik 2009
 
W dniach od 15 do 22 października gościliśmy młodzież z naszego miasta partnerskiego Gladbeck. Wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych realizowaliśmy działania mające na celu integrację młodzieży, propagowanie polskiej kultury i tradycji.  W czasie konferencji, spotkań, wycieczek, górskich wędrówek przekazaliśmy elementarne informacje na temat naszego miasta regionu i kraju. Goście z Gladbeck uczestniczyli w spotkaniu z władzami Urzędu Miasta Wodzisław Śląski jak również w szkolnych obchodach Dnia Języków Europejskich. Bogaty w informacje program był jednorazową okazją do wymiany spostrzeżeń a przede wszystkim wykorzystania zdobytej wiedzy. Młodzież z Niemiec miała możliwość zaprezentowania własnego miasta, jak również akcji „Reise um die Welt” w której uczestniczyliśmy w sierpniu. Ucząc się poprzez poznanie, wspólnie zwiedziliśmy piękny rynek naszego 750 letniego miasta,  muzeum z wystawą na temat „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”, obóz w Oświęcimiu,  krakowską starówkę, Wawel, Kazimierz jak również podziwialiśmy piękno naszych gór w czasie zimowej wędrówki na Czantorię. W czwartek 22 października 2009r., po ośmiu wypełnionych w wycieczki, gry, zabawy, pełnych niezapomnianych przeżyć dniach spędzonych na Ziemi Wodzisławskiej i  Krakowie pożegnaliśmy na lotnisku Balice naszych niemieckich przyjaciół z nadzieja na kolejne spotkanie w przyszłym roku. Opiekunami i organizatorami wizyty byli Andrzej Sobik, Karolina Migas i Adam Wiosna.
 
Zapraszamy do galerii
 
 
Archiwum Wymiany
http://www.jugend-in-gladbeck.de/72.0.html?&L=0
http://www.wodzislaw-slaski.pl/aktualnosc,2605,de.htm
 

 

Ogólnopolski Ranking Techników 2022

Perspektywy 2022r br????zowa tarcza

Informacje naborowe
Filmy z wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych

Filmy z wydarze?? Zespo??u Szkó?? Technicznych

Stacja meteorologiczna

Stacja meteorologiczna

Komiks ZST

Komiks ZST

50 lat ZST

Jubileusz 50 lecia ZST

BIP ZST Wodzisław

Logo Biuletynu Informacji Publicznej ZST

Polecane

Flaga Unii Europejskiej, projekty unijne

RODO

Dziennik elektroniczny

Linia dzieciom 800 080 222

Młode kadry maszą przyszłością

Innowacyjne nauczanie potrzebą przeyszłości

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Powiatowy Młodzieżowy Ośredek Sportu w Wodzisławiu Śląskim

Basen Zespołu Szkół Technicznych

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

 Politechnika Śląska

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Jakość powietrza

  Sprawd?? jako?????? powietrza

 

Polecamy
FACEBOOK

Facebook ZST

SZKOŁA W WIKIPEDII

 Szko??a na Wikipedii

Księga absolwentów

Ksi????ga absolwentów

Losowe zdjęcie
Obchody Dnia Patrona, 15.06.2012r. Obchody Dnia Patrona, 15.06.2012r.