Serenada, czyli strzeżmy się manipulatorów

W sobotnie popołudnie 4 czerwca br. w RCK miała miejsce niezwykła premiera groteskowego dramatu Sławomira Mrożka pt. Serenada w reż. Ilony Bazan. W głównych rolach wystąpili uczniowie technikum ZST w Wodzisławiu Śl.- Magdalena Jakubczyk, Wiktoria Krettek, Paulina Witkowska, Wojciech Surma i Adam Zimoch, zaś kompozycje muzyczne do spektaklu stworzyła pianistka Natalia Tomecka.
Na scenie Rydułtowskiego Centrum Kultury zobaczyliśmy zatem Lisa, trzy Kury i Koguta. Wydawałoby się, że wiemy, czego się po nich spodziewać, bo już na początku pokazali, jakie typy ludzkie reprezentują. Nie od dziś przecież wiadomo, że z Lisem nie ma żartów… Nawet, jeśli wydaje się oswojonym i romantycznym artystą przesiadującym z gitarą przed kurnikiem, nie można mu ufać! Barwne Kury zdają się nie dostrzegać niebezpieczeństwa, bo czyż tak sympatyczny, kochający muzykę Lis może je jakoś skrzywdzić? Jest jeszcze Kogut, który stoi na straży miru domowego. Dumnie pręży pierś. Niby domyśla się niebezpieczeństwa, a jednak… Te zabawne z pozoru zwierzęta są oczywiście alegoriami postaw ludzkich, naszych słabości i niedoskonałości. Aktorki, które wcieliły się w kolorowe Kury (Magdalena Jakubczyk, Wiktoria Krettek i Paulina Witkowska) cudownie zaprezentowały kobiecą kokieterię, grację i różnorodne temperamenty. Kogut (Wojciech Surma)- złośnik i pełen buty pan kurnika, zaskoczył energią i retorycznym talentem. Zaś Adam Zimoch był niezwykle przekonujący jako czarujący, inteligentny Lis- podrywacz. Wszyscy młodzi artyści z cudowną młodzieńczą swobodą doskonale ukazali naiwność i głupotę tego świata, ludzkie namiętności i słabości.
Dawka humoru, refleksji, do tego znakomita muzyka! Nie tylko serenada adoratora Lisa, ale przede wszystkim skrzypce w rękach utalentowanej anglistki- Ilony Bazan oraz muzyka płynąca z fortepianu (Natalia Tomecka) uzupełniły przekaz dzieła. Niewątpliwie muzyka, grana na żywo, była również ogromnym walorem spektaklu.
Było śmiesznie, aktualnie i nieco… strasznie. Jak na Mrożka przystało.

Weronika Paszkiewicz

Fotografie wykonał Sławomir Gac
zapraszamy do galerii zdjęć

Serenada