Erasmus PLUS

Od soboty 8 2019r. czerwca grupa uczniów z ZST w Wodzisławiu Śl wraz z opiekunami realizuje kolejne działanie projektu Edutech w ramach programu Erasmus Plus. Pobyt w Tallinie, stolicy Estonii, rozpoczął się spacerem po urokliwej Starówce. Następnego dnia uczestnicy udali się na na Talliński Uniwersytet Techniczny (Tallin University of Technology). Tam poznali historię uczelni, jak również kierunki kształcenia. W laboratorium elektromechanicznym uczniowie eksperymentowali z ziemniakiem, dowiadując się jak zamienić skrobię w ekologiczne źródło prądu, zbudowali silnik homopolarny oraz latarkę na bazie układów scalonych. Od środy reprezentanci ZST są gośćmi szkoły technicznej Tallinna Polütehnikum, gdzie zapoznają się z kierunkami kształcenia, estońskim systemem edukacji, uczą się języka estońskiego.

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Od niedzieli 22 września 2019r. uczniowie ZST realizują kolejne działania projektu Edutech w ramach programu ERASMUS PLUS. Tym razem naszymi gośćmi są uczniowie i ich opiekunowie ze szkoły technicznej w Tallinie „Tallinna Polütehnikum”. W poniedziałek w ramach projektu odwiedziliśmy Politechnikę Śląską w Gliwicach. Po krótkiej prezentacji na temat uczelni i jej kierunkach kształcenia uczestniczyliśmy w warsztatach nt. robotów mobilnych Hexor oraz doświadczenia z zastosowaniem nadprzewodników wysokotemperaturowych. Atrakcją tego dnia była wizyta w muzeum Radiostacji Gliwice, gdzie znajduje się maszt o wysokości 111 m, co daje mu status najwyższej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.
 
Wtorkowy poranek spędziliśmy w podziemiach Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Tam mieliśmy okazję zobaczyć dawne i współczesne maszyny górnicze oraz poznać pracę dawnych gwarków. Po południu udaliśmy się do zabytkowej dzielnicy Katowic „Nikiszowiec”, byłego osiedla robotniczego górników kopalni „Giesche”.
 
Kolejny dzień to wizyta w fabryce Fiata w Tychach. Tym razem zwiedzaliśmy jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie, zajmującym 2,4 mln m² powierzchni, pracuje obecnie ok. 2600 osób, tworząc prawdziwe miasteczko przemysłowe. Dzień zakończyliśmy w największym centrum handlowym na Śląsku, Silesia City Center.
 
Kolejne dni to wizyta gości z Estonii w naszej szkole oraz wyjazd integracyjny do Zakopanego.

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów

Wymiana uczniów